D38999/26MJ29JB-LC
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 29POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
B
Contact Type :
yes
Note :
Contacts Not Included
JESD-609 Code :
e4
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size, MIL :
J
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Female Sockets
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Connector Type :
Plug Housing
HTS Code :
Contact Size :
16
DIN Conformance :
No
Housing Color :
Silver
Filter Feature :
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MJ29JB-LC Overview
D38999/26MJ29JB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29JB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29JB-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT