D38999/26MJ29JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Size, MIL :
J
Empty Shell :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
yes
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
29
Filter Feature :
Feature :
Coupling Nut
Shell Material :
Composite
Reach Compliance Code :
not_compliant
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
29
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
B
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26MJ29JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MJ29JB Overview
D38999/26MJ29JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29JB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29JB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER