D38999/26MJ29JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
29
Empty Shell :
No
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
No
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
DIN Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Reach Compliance Code :
not_compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Feature :
Coupling Nut
Pbfree Code :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
29
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
J
Orientation :
B
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26MJ29JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MJ29JB Overview
D38999/26MJ29JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29JB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29JB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER