D38999/26MJ29JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29JB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
29
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Empty Shell :
No
Shell Material :
Composite
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Positions :
29
Pbfree Code :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
13A
Factory Lead Time :
24 Weeks
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Size, MIL :
J
Datasheets
D38999/26MJ29JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MJ29JB Overview
D38999/26MJ29JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29JB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29JB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER