D38999/26MJ29JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
29
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Material :
Composite
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
24 Weeks
Orientation :
B
Insert Material :
Thermoplastic
Reach Compliance Code :
not_compliant
Filter Feature :
No
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Empty Shell :
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
J
Shell Finish :
Nickel
Mixed Contacts :
Number of Positions :
29
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
D38999/26MJ29JB
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MJ29JB Overview
D38999/26MJ29JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29JB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29JB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER