D38999/26MJ29JA-LC
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 29POS INLINE
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
25-29
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Orientation :
A
Number of Positions :
29
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Plug Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
29
Note :
Contacts Not Included
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Published :
2014
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
16
IEC Conformance :
Reach Compliance Code :
Unknown
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MJ29JA-LC Overview
D38999/26MJ29JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29JA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT