D38999/26MJ29JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
DIN Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
13A
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
29
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Number of Positions :
29
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
25-29
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
A
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size, MIL :
J
Shell Material :
Composite
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26MJ29JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded