D38999/26MJ29JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Size - Insert :
25-29
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
29
Shell Material :
Composite
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
Number of Positions :
29
Shell Finish :
Nickel
Empty Shell :
Orientation :
A
Shell Size, MIL :
J
Feature :
Coupling Nut
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
Datasheets
D38999/26MJ29JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MJ29JA Overview
D38999/26MJ29JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29JA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER