D38999/26MJ29JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
No
Shell Material :
Composite
Orientation :
A
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Positions :
29
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
DIN Conformance :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
J
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
25-29
Total Number of Contacts :
29
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/26MJ29JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MJ29JA Overview
D38999/26MJ29JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29JA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER