D38999/26MJ29JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29JA
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
J
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Filter Feature :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Composite
MIL Conformance :
yes
Orientation :
A
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
29
Shell Size - Insert :
25-29
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
13A
Pbfree Code :
yes
Empty Shell :
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Positions :
29
Datasheets
D38999/26MJ29JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MJ29JA Overview
D38999/26MJ29JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29JA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER