D38999/26MJ29JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 SKT PLUG
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
13A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
29
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Composite
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mixed Contacts :
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Total Number of Contacts :
29
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
25-29
Shell Size, MIL :
J
Pbfree Code :
yes
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/26MJ29JA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MJ29JA Overview
D38999/26MJ29JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29JA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER