D38999/26MJ29HN
Mfr.Part #
D38999/26MJ29HN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Manufacturer :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
13A
Filter Feature :
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
D38999/26MJ29HN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded