D38999/26MJ29HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29HE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
34
In Stock :
34
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
25-29
Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
No
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
Number of Pins :
16
DIN Conformance :
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Material :
Composite
Shell Finish :
Electroless Nickel
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size, MIL :
J
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
29
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Published :
2001
Total Number of Contacts :
29
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Orientation :
E
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/26MJ29HE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MJ29HE Overview
D38999/26MJ29HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29HE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER