D38999/26MJ29HE
Mfr.Part #
D38999/26MJ29HE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29HE
Stock
34
In Stock :
34
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size, MIL :
J
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
E
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
29
Color :
Silver
No
Gender :
Male
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
29
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Published :
2001
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert :
25-29
Number of Pins :
16
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Free Hanging
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/26MJ29HE
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MJ29HE Overview
D38999/26MJ29HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29HE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER