D38999/26MJ29HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29HD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Orientation :
D
Shell Material :
Composite
Applications :
Aviation, Marine, Military
Reach Compliance Code :
not_compliant
DIN Conformance :
No
Shell Size, MIL :
J
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
25-29
Total Number of Contacts :
29
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Coupling Nut
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
13A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
yes
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug, Male Pins
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Number of Positions :
29
Datasheets
D38999/26MJ29HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MJ29HD Overview
D38999/26MJ29HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29HD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29HD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER