D38999/26MJ29HD
Mfr.Part #
D38999/26MJ29HD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29HD
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
25-29
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
No
Insert Material :
Thermoplastic
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Pbfree Code :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
D
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Empty Shell :
Datasheets
D38999/26MJ29HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MJ29HD Overview
D38999/26MJ29HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29HD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29HD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER