D38999/26MJ29HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29HD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 PIN PLUG
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
D
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Current Rating (Amps) :
13A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
25-29
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size, MIL :
J
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Feature :
Coupling Nut
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
29
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
yes
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
29
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Composite
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26MJ29HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MJ29HD Overview
D38999/26MJ29HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29HD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29HD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER