D38999/26MJ29HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29HD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
29
Pbfree Code :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug, Male Pins
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Orientation :
D
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
25-29
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Composite
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Termination :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Total Number of Contacts :
29
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Current Rating (Amps) :
13A
Option :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Size, MIL :
J
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/26MJ29HD
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/26MJ29HD Overview
D38999/26MJ29HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29HD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29HD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER