D38999/26MJ29HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29HC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
C
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
No
Number of Positions :
29
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
25-29
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Pbfree Code :
yes
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
29
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Composite
Shell Size, MIL :
J
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
D38999/26MJ29HC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ29HC Overview
D38999/26MJ29HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29HC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29HC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER