D38999/26MJ29HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29HC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating (Amps) :
13A
Feature :
Coupling Nut
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Composite
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
yes
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
C
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Nickel
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
29
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
J
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
29
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
25-29
Filter Feature :
Datasheets
D38999/26MJ29HC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ29HC Overview
D38999/26MJ29HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29HC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29HC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER