D38999/26MJ29HC
Mfr.Part #
D38999/26MJ29HC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29HC
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
No
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Orientation :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Total Number of Contacts :
29
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Finish :
Nickel
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/26MJ29HC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ29HC Overview
D38999/26MJ29HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29HC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29HC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER