D38999/26MJ29HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29HC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 PIN PLUG
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
J
Mixed Contacts :
No
Orientation :
C
Pbfree Code :
yes
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Composite
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Number of Positions :
29
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
13A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
25-29
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
29
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Filter Feature :
Feature :
Coupling Nut
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/26MJ29HC
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ29HC Overview
D38999/26MJ29HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29HC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29HC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER