D38999/26MJ29HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29HB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
13A
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Feature :
Coupling Nut
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size, MIL :
J
Shell Material :
Composite
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
yes
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
29
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
Orientation :
B
Number of Positions :
29
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/26MJ29HB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MJ29HB Overview
D38999/26MJ29HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29HB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29HB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER