D38999/26MJ29HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29HB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG MALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Material :
Composite
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
J
Reach Compliance Code :
not_compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
29
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
No
Current Rating (Amps) :
13A
Connector Type :
Plug, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
Number of Positions :
29
Filter Feature :
Orientation :
B
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/26MJ29HB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded