D38999/26MJ29HB
Mfr.Part #
D38999/26MJ29HB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29HB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
13A
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
B
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/26MJ29HB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MJ29HB Overview
D38999/26MJ29HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29HB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29HB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER