D38999/26MJ29HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29HB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
DIN Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
yes
Filter Feature :
Shell Finish :
Nickel
Reach Compliance Code :
not_compliant
Feature :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
29
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
29
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size, MIL :
J
Shell Material :
Composite
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
13A
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/26MJ29HB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MJ29HB Overview
D38999/26MJ29HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29HB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29HB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER