D38999/26MJ29HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29HB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Orientation :
B
Number of Positions :
29
Pbfree Code :
yes
Connector Type :
Plug, Male Pins
Total Number of Contacts :
29
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
J
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Composite
Feature :
Coupling Nut
DIN Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Current Rating (Amps) :
13A
Filter Feature :
Shell Finish :
Nickel
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
Datasheets
D38999/26MJ29HB
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/26MJ29HB Overview
D38999/26MJ29HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ29HB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ29HB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER