D38999/26MJ29HA
Mfr.Part #
D38999/26MJ29HA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29HA
Stock
121
In Stock :
121
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
29
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
25-29
Applications :
Aviation, Marine, Military
JESD-609 Code :
e4
Gender :
Male
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Finish :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, MIL :
J
Termination :
1 (Unlimited)
Published :
2001
Mount :
Free Hanging
Datasheets
D38999/26MJ29HA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MJ29HA Overview
D38999/26MJ29HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29HA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER