D38999/26MJ29HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29HA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 PIN PLUG
Stock
88
In Stock :
88
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
29
Shell Size, MIL :
J
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
2001
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
25-29
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
29
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Orientation :
A
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Material :
Composite
Datasheets
D38999/26MJ29HA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MJ29HA Overview
D38999/26MJ29HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29HA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER