D38999/26MJ29BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
95
In Stock :
95
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
29
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
No
Shell Size - Insert :
25-29
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
HTS Code :
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Composite
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Shell Size, MIL :
J
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
Contact Plating :
Gold
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
REACH SVHC :
Unknown
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Size :
16
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Published :
2006
Connector Type :
Plug Housing
Total Number of Contacts :
29
Shell Finish :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Body Plating :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26MJ29BN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MJ29BN Overview
D38999/26MJ29BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29BN Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT