D38999/26MJ29BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29BN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 29POS INLINE
Stock
95
In Stock :
95
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
JESD-609 Code :
e4
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
No
Number of Positions :
29
REACH SVHC :
Unknown
Published :
2006
Shell Material :
Composite
IEC Conformance :
Contact Size :
16
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug Housing
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
25-29
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
J
Total Number of Contacts :
29
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Gender :
FEMALE
Housing Color :
Silver
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26MJ29BN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MJ29BN Overview
D38999/26MJ29BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29BN Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT