D38999/26MJ29BE
Mfr.Part #
D38999/26MJ29BE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 29C 29#16 SKT PLUG
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
2006
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Bulk
Body Plating :
Electroless Nickel
Filter Feature :
No
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
E
Empty Shell :
yes
JESD-609 Code :
e4
yes
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Gender :
FEMALE
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
29
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Size :
16
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/26MJ29BE
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MJ29BE Overview
D38999/26MJ29BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29BE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29BE Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT