D38999/26MJ29BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29BE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 29POS INLINE
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Silver
Published :
2006
Gender :
FEMALE
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
29
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
16
Shell Size, MIL :
J
Total Number of Contacts :
29
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Composite
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
E
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
25-29
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Filter Feature :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D38999/26MJ29BE
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MJ29BE Overview
D38999/26MJ29BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29BE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29BE Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT