D38999/26MJ29BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29BE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
REACH SVHC :
Unknown
Contact Size :
16
Shell Size - Insert :
25-29
Shell Size, MIL :
J
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Published :
2006
Orientation :
E
Total Number of Contacts :
29
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Body Plating :
Electroless Nickel
Filter Feature :
Pbfree Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
29
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
FEMALE
Housing Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Shell Material :
Composite
Datasheets
D38999/26MJ29BE
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MJ29BE Overview
D38999/26MJ29BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29BE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29BE Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT