D38999/26MJ29AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ29AN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 29POS INLINE
Stock
52
In Stock :
52
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
IEC Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Published :
2009
DIN Conformance :
No
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Plating :
Electroless Nickel
Type :
For Male Pins
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Empty Shell :
yes
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
29
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size, MIL :
J
MIL Conformance :
yes
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
No SVHC
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Copper
Shell Size - Insert :
25-29
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug Housing
Gender :
Male
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Composite
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
16
Mount :
Free Hanging
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
29
Datasheets
D38999/26MJ29AN
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MJ29AN Overview
D38999/26MJ29AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29AN Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT