D38999/26MJ29AC
Mfr.Part #
D38999/26MJ29AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26MJ29AC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Plug Housing
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
HTS Code :
REACH SVHC :
Unknown
Filter Feature :
No
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
Male
Composite
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Housing Color :
Silver
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
29
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
C
Total Number of Contacts :
29
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Body Plating :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/26MJ29AC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MJ29AC Overview
D38999/26MJ29AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ29AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ29AC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT