D38999/26MJ24SA
Mfr.Part #
D38999/26MJ24SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Empty Shell :
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Number of Positions :
24
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
23A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
D38999/26MJ24SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded