D38999/26MJ24PN-LC
Mfr.Part #
D38999/26MJ24PN-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSNG MALE 24POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
24
Contact Type :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Type :
For Male Pins
Coupling Nut
Housing Color :
Silver
Insert Material :
Plastic
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Gold
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Shape :
Circular
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/26MJ24PN-LC Overview
D38999/26MJ24PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/26MJ24PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26MJ24PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT