D38999/26MJ24JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ24JE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 24C 12#16 12#12 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
E
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Total Number of Contacts :
24
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
24
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
J
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Composite
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
D38999/26MJ24JE
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MJ24JE Overview
D38999/26MJ24JE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ24JE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ24JE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER