D38999/26MJ24JE
Mfr.Part #
D38999/26MJ24JE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Positions :
24
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish - Mating :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Coupling Nut
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Orientation :
E
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Nickel
Reach Compliance Code :
not_compliant
Termination :
yes
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Datasheets
D38999/26MJ24JE
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MJ24JE Overview
D38999/26MJ24JE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ24JE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ24JE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER