D38999/26MJ24JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ24JC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
24
Orientation :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Nickel
Pbfree Code :
yes
DIN Conformance :
No
Shell Size, MIL :
J
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Feature :
Coupling Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
24
Shell Material :
Composite
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
24 Weeks
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/26MJ24JC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ24JC Overview
D38999/26MJ24JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ24JC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ24JC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER