D38999/26MJ24JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ24JC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
yes
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
24
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Orientation :
C
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Number of Positions :
24
Contact Finish - Mating :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Composite
Shell Size, MIL :
J
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
D38999/26MJ24JC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ24JC Overview
D38999/26MJ24JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ24JC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ24JC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER