D38999/26MJ19SA-LC
Mfr.Part #
D38999/26MJ19SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#12 SKT PLUG
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Size :
12
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
Threaded
Housing Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert :
25-19
Published :
2014
Number of Pins :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
A
Mount :
CABLE
Connector Type :
Plug Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Contacts :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26MJ19SA-LC
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26MJ19SA-LC Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut, Self Locking is maintained at all times.When mounting this part, a Cable socket must be used.It has 19 pins.
D38999/26MJ19SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ19SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ19SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT