D38999/26MJ19SA
Mfr.Part #
D38999/26MJ19SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Current Rating :
23A
Contact Gender :
FEMALE
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
REACH SVHC :
No SVHC
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Type :
Solid
Mount :
Cable, Free Hanging
Radiation Hardening :
Crimp
Color :
Silver
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
Contact Style :
Socket
Mixed Contacts :
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
A
Shell Size, MIL :
J
Filter Feature :
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
19
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Plating :
Nickel
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-38999
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
D38999/26MJ19SA
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded