D38999/26MJ19PA
Mfr.Part #
D38999/26MJ19PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#12 PIN PLUG
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Composite
Backshell Type :
Solid
Contact Gender :
Male
Published :
2009
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
No
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating :
23A
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Plating :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
25-19
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Style :
Pin
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size, MIL :
J
Radiation Hardening :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
19
Filter Feature :
Mount :
Cable, Free Hanging
Datasheets
D38999/26MJ19PA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/26MJ19PA Overview
D38999/26MJ19PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26MJ19PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26MJ19PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER