D38999/26MJ19JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ19JC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#12 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Orientation :
C
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
19
Shell Size, MIL :
J
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Total Number of Contacts :
19
Current Rating (Amps) :
23A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Composite
Connector Type :
Plug, Female Sockets
IEC Conformance :
Empty Shell :
Datasheets
D38999/26MJ19JC
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/26MJ19JC Overview
D38999/26MJ19JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ19JC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ19JC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER