D38999/26MJ19AD
Mfr.Part #
D38999/26MJ19AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 19POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Product Diameter (mm) :
48
Mating Cycle (Cycles) :
500
ECCN (US) :
EAR99
Wire Size (AWG) :
PPAP :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Type :
Circular
Insulation Resistance (MOhm) :
Maximum Current Rating (A) :
23
Contact Plating :
Gold
Number of Ports :
1
EU RoHS :
Compliant
Gender :
PL
Termination Method :
Crimp
Mounting :
Cable Mount
Shell Size / Insert Arrangement :
Less Contact :
yes
Military Standard Series :
Series III
SVHC :
yes
Contact Gender :
Pin
Mating Style :
Threaded
Body Orientation :
Straight
Automotive :
No
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Shell Plating :
Nickel
Number of Terminals :
19
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Product Length (mm) :
31
Shell Material :
Composite
Number of Contacts :
19
Polarization :
D
SVHC Exceeds Threshold :
Datasheets
D38999/26MJ19AD
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT