D38999/26MJ19AB
Mfr.Part #
D38999/26MJ19AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSG MALE 19POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
19
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Composite
Feature :
Coupling Nut
Shell Size, MIL :
J
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Filter Feature :
No
Mount :
Free Hanging
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Plug Housing
HTS Code :
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
12
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Orientation :
B
Total Number of Contacts :
19
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Datasheets
D38999/26MJ19AB
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/26MJ19AB Overview
D38999/26MJ19AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ19AB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ19AB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT