D38999/26MJ11SE
Mfr.Part #
D38999/26MJ11SE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 11POS CRIMP
Stock
33
In Stock :
33
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Composite
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
11
Feature :
Coupling Nut
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
yes
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
E
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Positions :
11
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
25-11
MIL Conformance :
Filter Feature :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
J
HTS Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/26MJ11SE
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/26MJ11SE Overview
D38999/26MJ11SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ11SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ11SE Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER