D38999/26MJ11JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26MJ11JN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 11C 2#20 9#10 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Coupling Nut
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
11
Shell Material :
Composite
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mixed Contacts :
yes
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
DIN Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
J
Number of Positions :
11
Pbfree Code :
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
7.5A 33A
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Plug, Female Sockets
HTS Code :
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26MJ11JN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26MJ11JN Overview
D38999/26MJ11JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26MJ11JN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26MJ11JN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT